Neurotyp 1B

Neurotyp 1B – niska dopamina i wysoka acetylocholina

Charakterystyka
  • Słowo które go opisuje to “eksplozywny/wybuchowy”.
  • Szuka intensywnych aktywności (wrażeń).
  • Ciągle musi próbować nowych rzeczy.
  • Uwielbia ryzyko!
  • Ma wysoką pewność siebie i poczucie wartości.
  • Bez problemu odnajduje się w każdym środowisku.
  • Wkręca się we współzawodnictwo (ale nie tak jak 1A).
  • Ma dużą łatwość w nauce ruchu, naturalny talent do sportu.
  • Szybki, zwinny, eksplozywny naturalnie.
  • Dobrze daje sobie radę z multitaskingiem.
  • Explozywna osobowość: zazwyczaj bardzo spokojny, ale jak się wkurzy to się wkurzy.
  • Łatwość w zmianie stanu ze zrelaksowanego do aktywnego i spowrotem do zrelaksowanego.
  • Niecierpliwy.
  • Nastawiony na cel/efekt.
  • Duża wyobraźnia.
  • Dobrze działa pod presją.
  • Nie przejmuje się opinią innych, ale potrafi wziąć ją pod uwagę.
  • Może być świetny w rozwiązywaniu konfliktów w grupie, gdyż potrafi wziąć czyjeś zdanie pod uwagę i siłę by o nie zawalczyć.
Wskazówki treningowe

Szybko uczy się nowych dyscyplin, jest dobry we wszystkim za co się weźmie, ma najlepsze predyspozycje do zostania profesjonalnym sportowcem.

Nadaje się zarówno do sportów zespołowych jak i do Crossfitu, lekkoatletyki czy gimnastyki…

Typ 1B tak jak i 1A ma dużą ilość szybkokurczliwych włókien mięśniowych, dzięki czemu naturalnie łatwo idą mu eksplozywne czy pełne mocy ruchy.

Potrzebuje dużej intensywności treningowej, ale toleruje dużo większą objętość treningową niż typ 1A. Czas odpoczynku może również być krótszy.

Duży transfer umiejętności. Może nie trenować czegoś przez kilka miesięcy a zrobi w tym progres tylko dzięki wzmacnianiu działających w tym ruchu grup mięśniowych.

Dla niektórych atletów 1B plan treningowy, który mogą sobie na bieżąco dostosowywać może działać bardzo dobrze i sprzyjać motywacji (pozwala im robić to co chcą = wysoka motywacja). Możesz dać im cały zestaw ćwiczeń, ustalić kolejność, zakresy powtórzeń, intensywność i dać im swobodę wyboru. Trzeba jednak uważać początkujący mogą sobie z tym nie dać rady.

Wysoka utylizacja odruchu miotatycznego. (sprężystego odbicia)

Wskazówki żywieniowe

Podobnie do 1A potrzebuje widzieć wyniki szybko, żeby utrzymać motywację. Np. 7 dni mocnego deficytu a potem 3 dni refeedu. Nadal dobrze radzi sobie na diecie niskowęglowodanowej i nie powinien spożywać węglowodanów przed treningiem, żeby utrzymać odpowiedni poziom aktywności neurologicznej (węglowodany podnoszą im poziom serotoniny i ich uspokajają). Je dla przyjemności, więc wystrzegał bym się ryżu z kurczakiem przez miesiąc.

Żywienie okołotreningowe: węglowodany w trakcie lub po treningu

Z naukowego punktu widzenia

Ze względu na wysoką acetylocholinę typ 1B może tolerować większą objętość treningową oraz czas treningu, gdyż mniej adrenaliny jest potrzebne. Dzięki czemu mniej dopaminy jest zużywane (i może wystarczyć na dłuższą sesję treningową). Wysoka acetylocholina jest też powodem dla którego ten typ łatwo uczy się nowych umiejętności i sprawia, że jest bardziej eksplozywny niż typ 1A.

Wskazówki do treningu siłowego

Intensywność: wysoka około 80-90%

Objętość treningowa: średnia 12-20 serii

Rozgrzewka: eksplozywna i aktywująca OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy)

Czas głównych ćwiczeń: średni = 30-45min na sesję treningową (bez rozgrzewki/aktywacji)

Główne ćwiczenia 3-5 na sesję treningową, głównie eksplozywne i złożone ćwiczenia. Duża zmienność ćwiczeń zostanie doceniona przez ich możliwości multitaskingu. Tak samo jak praca z “przyspieszeniem” i z “rozpędem”.

Czas odpoczynku 90s – 3min

Częstotliwość treningowa: wysoka 5-6 dni w tygodniu

Idealna ilość powtórzeń to 6-8; Typ 1B może spędzić więcej czasu na pracy izolowanej niż typ 1A

Cykle treningowe: Podobnie do typu 1A, dłuższe mezocykle działają dobrze jeśli utrzymamy wysoką motywację dzięki częstym zmianom bodźców dla układu nerwowego. Adaptacje układu nerwowego zachodzą bardzo szybko dla typu 1, (dlatego nazwa ‘poszukiwacz nowości’). Periodyzacja linearna (mało powtórzeń, stopniowo rośnie).

Wskazówki Kardio

Nie lubi treningów o stałym tempie i o stałym tętnie. Nie aktywuje go. Eksplozywne ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności dużo bardziej mu służą (w przeciwieństwie do 1A nie muszą zawierać pracy z dużymi ciężarami, wystarczy praca eksplozywna), np 20s sprint z saneczkami, na rowerku lub wiosłach.

Wskazówki do rozciągania/Mobilności

Zmniejszenie tonusu mięśniowego:
Active Assisted Range of Motion Exercises, PNF

Zwiększenie siły na maksymalnym zakresie:
Loaded Stretching

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych technikach i jak pracować z mobilnością to odwiedź http://michalmaciaszek.pl/jaki-pracowac-nad-zwiekszeniem-zakresow/